film

En uke med film i Oslo

8/24/2026

Stikkord:

Denne uken arrangeres Oslo Pix for alle som er interessert i film. På programmet står filmvisninger, gratis utekino, festpremierer og mange andre aktiviteter. Vi har snakket med programsjef Johanne Svendsen Rognlien om årets program.
Fra visning under fjorårets Oslo Pix. Foto: Oslo Pix

I en hel uke, fra mandag 24.08. til søndag 30.08., pågår filmfestivalen Oslo Pix på Vega Scene, Klingenberg, Cinemateket, Dansens Hus, Nasjonalmuseet m.fl. Hva kan publikum vente seg i årets program?

De kan vente seg en hel uke med masse film, både store norske filmer som kommer på kino senere, og mindre filmer som kanskje ikke får like mye oppmerksomhet, men som er minst like gode. Det er noe av det jeg liker best med festival: at vi kan sette filmer ved siden av hverandre som publikum kanskje ellers aldri ville oppdaget.

I tillegg blir det masse fest og liv rundt filmene, visninger utenfor de tradisjonelle kinosalene og flere utekinoer. Vi vil at Oslo skal merke at det er filmfestival. Så egentlig er det bare én ting å gjøre: svømme i film en hel uke. Det finnes ingen unnskyldning for å la være.

Oslo Pix har festpremiere på filmen Lave forventninger, som er Marie Ulvens spillefilmdebut, bedre kjent under artistnavnet Girl in Red.

Dere har et eget program med gratis utendørs kino på Birkelunden. Hva viser dere der?

På Birkelunden prøver vi å lage et program som har noe for alle. På morgenen viser vi film for de aller minste, og vi har rekordhøy påmelding fra barnehager i år, så det er tydelig at dette tilbudet treffer.
På dagtid blir det matinévisninger så da kan man ta lunsjen ut i sola. For familiene viser vi blant annet Paddington og Titina. På kvelden blir det to klassikere: Thelma & Louise og The Truman Show.
Så her er det egentlig noe for enhver smak – fra de aller minste til de som har lyst til å se en filmklassiker under åpen himmel.

Vil også slå et slag for at vi lager utekino på Grønland under årets siste festivaldag. Les mer om dette her.

Oslo Pix har en rekke gratis utendørsvisninger i årets program. Her fra utendørskino på Birkelunden under fjorårets Oslo Pix. Foto: Oslo Pix

Hvilke arrangementer og visninger ser du selv mest fram til under årets festival?

Jeg gleder meg veldig til kulinarisk kino, der vi i år gjør The Breakfast Club og Hjortejegeren. Det er noe helt eget ved å oppleve film på den måten, når maten og filmen blir en del av den samme opplevelsen.

Men en personlig favoritt er også vår Cinematiske pub crawl. Det å se en mengde mennesker bevege seg fra bar til bar, fra film til film, er ganske fantastisk. Det er nettopp de litt underfundige og unike visningene og arrangementene som gjør at festival blir noe annet enn bare en rekke filmvisninger.

Under årets Oslo Pix er det norgespremiere på filmen Drapet på Benjamin Hermansen.

Under festivalen får publikum muligheten til å se noen av de største norske filmene før alle andre, med skuespillere og regissører til stede. Hvilke premierer og rød løper-visninger har dere i år?

Jeg gleder meg veldig til å løfte fram masse norsk film under årets festival. Vi har festpremierer på Lave forventninger, Butterfly og den norske samproduksjonen Fjord, og det er skikkelig stas.

I tillegg har vi norgespremiere på Drapet på Benjamin Hermansen, Everybody Digs Bill Evans, Kjærast, En nasjon i sjakk og A Prayer for the Dying. Vi viser også flere sterke norske dokumentarer, blant annet Harila - Nådeløse fjell, La fjella leve og Forbannelsen Kane.

Det er veldig kult å kunne være en arena hvor publikum får møte filmene før de kommer bredt ut, og hvor vi samtidig får løftet fram både de store produksjonene og de mindre norske filmene. Norsk film har utrolig mye spennende på gang, og det er noe vi ønsker å bidra til å synliggjøre.

Fra fjorårets visning av Affeksjonsverdi under Oslo Pix.

Mandag 31. august inviterer dere til en hel dag med faglig påfyll for alle som jobber med eller ønsker å jobbe med serier. Hva skjer denne dagen?

Glad for at du spør om det. Oslo Pix har i flere år gjort utvalgte bransjearrangementer, og i år arrangerer vi Seriedagene for første gang som en del av festivalen. Det har vært utrolig spennende og givende å jobbe med, og vi håper dette kan bli en viktig møteplass også i årene som kommer.

Det blir en hel dag med faglig påfyll, samtaler, presentasjoner og nettverksbygging på Klingenberg. Blant annet kommer den danske serieeksperten Keld Reinicke for å gi et overblikk, vi får presentasjoner fra kanaler og strømmetjenester, og vi skal diskutere et spørsmål som er veldig aktuelt akkurat nå: Vi har kompetansen, men hvor blir det av produksjonene?

Det er et betimelig spørsmål, særlig når vi samtidig ser overskrifter om et dramatisk fall i antallet norske serie- og dramaproduksjoner. Det gjør Seriedagene ekstra aktuelle. Vi har masse talent og kompetanse i Norge, og vi har vist at vi kan lage serier som når langt utover våre egne grenser. Samtidig er det mange som står i en situasjon hvor det er færre produksjoner å jobbe med.

For meg handler Seriedagene egentlig om å skape et sted hvor folk kan møtes, bli inspirert og diskutere hvordan vi skal lage de neste norske seriene. Det er kanskje ekstra viktig akkurat nå.

FILMFESTIVALEN OSLO PIX ARRANGERES 24.08. - 30.08. LES MER OM FESTIVALEN OG SE HELE PROGRAMMET PÅ OSLOPIX.NO.

Ønsker du å studere fotografi eller vil du studere videokunst og film? Les mer om Oslo Fotokunstskole og søk skoleplass for heltids- og deltidsstudium (kveld). Skolen tilbyr undervisning i de to linjene «fotografi» og «film- og videokunst», samt filmskuespill Masterclass. Skolen tilbyr også fotokurs. Oslo Fotokunstskole er en fotoskole i Oslo for deg som ønsker å utforske dine kreative evner i et engasjerende og dynamisk miljø. Skolen ble etablert i 1989 og holder til i velutstyrte lokaler ved Alexander Kiellands Plass. Les mer om hvordan du kan starte din fotoutdanning eller filmutdanningoslofotokunstskole.no.

Liknende artikler